3 sposoby, by zacząć czytać 2 razy szybciej

Nie oszukujmy się – kiedy czytasz wolno czytanie nie tylko nie jest pasjonujące, ale wręcz może człowieka zanudzić na śmierć!

Czytanie dla jednych jest niesamowitą pasją, która daje możliwość przeżywania przygód, dla innych jest ucieczką od rzeczywistości przez co nie mogą przestać czytać. Inni z kolei nie czytają w ogóle, a często nawet nie mają książki w domu. W USA zdarza się nawet, że dorośli ludzie nie są w stanie podać z pamięci nazwy jakiejkolwiek książki – Zobaczcie sami!

 

Mózg człowieka potrzebuje intensywnych doznań, a w dzisiejszych czasach mamy ich nawet za dużo. Zdarzyło mi się pracować z 15-latkiem, który potrafił czytać wolniej niż większość pięciolatków z przedszkola mojego dziecka. Szczerze mówiąc moja własna przygoda z szybkim czytaniem i technikami uczenia się zaczęła się od tego, że czytanie mnie męczyło, bo czytałem strasznie wolno.

Dlaczego osoby wolno czytające nie lubią czytać?

Bo przy wolnym czytaniu bardzo łatwo zacząć myśleć o czymś innym i całkowicie stracić wątek!

Chcesz czytać szybciej – te 3 sposoby Ci to znacznie ułatwią:

1 – Czytaj ze wskaźnikiem!

Badania wyraźnie pokazują, że czytanie ze wskaźnikiem pomaga przyspieszyć prędkość czytania średnio o 30% bez dodatkowych ćwiczeń.  Wystarczy wziąć do ręki ołówek, długopis lub dłuższą wykałaczkę by pokazywać sobie tekst. To prosty sposób by przestać gubić linijki i zachować lepszą koncentrację podczas czytania.

2 – Rozruszaj oczy!

Pamiętam, że kiedy byłem na moim pierwszym w życiu kursie szybkiego czytania na początku przed czytaniem robiliśmy około 5 minut ćwiczeń na wzrok. Bez poruszania głową patrzyliśmy to w lewo, to w prawo, w górę i w dół. Można zdecydowanie prościej! Prostym i efektywnym sposobem na rozruszanie oczu, a zarazem podniesienie koncentracji są leniwe ósemki z kinezjologii edukacyjnej.

Leniwe ósemki dla oczu – trzymaj kciuk na wysokości oka w linii środkowej ciała na odległości łokcia. Trzymaj głowę nieruchomo, ale luźno i poruszaj oczami śledząc kciuk. Zakreślaj kciukiem kształt leżącej na boku ósemki – tak jakbyś rysował ogromne okulary. Tak kontynuuj równym płynnym ruchem przynajmniej 3 x każdą ręką. Potem złóż obie ręce razem i zakreślając ósemki obserwuj złożone kciuki wykonując wzór leniwej ósemki. Koncentrujemy się na ruchu oczu i poprawie koordynacji ręka – oko i oko – ręka.

3 – Turbo!!!

Dokładnie mówiąc Torbo to rozgrzewka przed czytaniem. Konkretnie proponuję Odwrócone Turbo, dzięki któremu zaczniesz czytać nawet 2 razy szybciej.

Przez 2 minuty trzymaj książkę do góry nogami. Przechodząc przez kolejne strony w tempie 5 sekund na stronę postaraj się rozpoznawać jak najwięcej pojedynczych słów.

Przez kolejne 2 minuty trzymaj książkę normalnie. Przechodząc przez kolejne strony w tempie 5 sekund na stronę rozpoznawaj jak najwięcej  słów – teraz będzie o wiele łatwiej niż do góry nogami, ale daj z siebie wszystko.

Po tych kolejnych 2 minutach zacznij zwalniać do tempa czytania komfortowego.

Jeśli zastosowałeś powyższe rady i zrobisz test tempa czytania prawdopodobnie okaże się, że już teraz czytasz 2 razy szybciej.

Dobrej zabawy!

 

 

 

 

BEZPŁATNY Mini Kurs Szybkiej Nauki

Przygotowałem dla Ciebie 7 częściowy poradnik wideo, z którego dowiesz się między innymi jak zwiększyć prędkość czytania i szybciej uczyć się języków obcych.
Materiał wysyłam na maila przez najbliższe 7 dni.

You have Successfully Subscribed!