Jak pozbyć stresu podczas testów i egzaminów? 6 prostych sposobów

Kiedy chodziłem do liceum obserwowałem różne osoby, które przed egzaminami wchodziły w bardzo silne stany stresowe. Miałem w klasie dziewczynę, która niemalże do każdej klasówki podchodziła z histerią i płaczem w oczach. Sam też miałem zbyt poważne podejście do nauki – myślałem że stres podczas nauki i podczas klasówek to norma. Że nawet pomaga w jakiś sposób…

To szkodliwe przekonanie jest podstawą problemów w naszym społeczeństwie – ludzie twierdzą, że stres in pomaga się zmobilizować. To tylko wstęp do niewolnictwa lub po nim pozostałość. Doskonale wiedzą o tym osoby zarządzające w dużych firmach, ale nie tylko. Wiedzą, że opresyjne metody zarządzania to najlepszy sposób by zmobilizować 90% pracowników do intensywniejszej pracy. Taki sposób zarządzania powoduje zwiększona rotację pracowników, ale jest to często wkalkulowane w koszta. Niby z niewolnika nie ma pracownika, ale ludzie wolni i myślący niezależnie słabo nadają się do pracy. Zdecydowanie łatwiej zarządza się osobami, które nigdy nie pomyślały by o zmianie pracy, czy o rozwijaniu własnych zainteresowań.

Podobno istnieje coś takiego jak eustres, czyli pozytywny stres. Pracowałem kiedyś w firmie gdzie rozumiano to zbyt dobrze i stosowano mobbing. Pracownicy faktycznie byli bardzo zmobilizowani do pracy – niektórzy budzili się w środku nocy, żeby sprawdzić maila.

Z czasem zauważyłem, że tak naprawdę stres, który uznawałem za mobilizujący powodował, że nawet proste zagadnienia wydawały się trudne do zrozumienia. Powodował że w najważniejszych momentach całkowicie zapominałem tego, czego uczyłem się wcześniej. Neurobiologia zbadała ten mechanizm i jego funkcjonowanie jest wyjaśnione. Prosto mówiąc stres osłabia nasze zdolności poznawcze, w tym pamięć.

W każdej grupie na studiach znajdą się osoby które przed samym kolokwium zaczynają mówić o tym jak bardzo się stresują. „O Boże ja nic nie potrafię” „już zaczęłam zapominać” – strasznie kiepskie sugestie. Ciekawym zjawiskiem jest to ze dość często całe grupy uczniów i studentów integrują się przed zaliczeniami właśnie w ten sposób.

Wychodzi na to że nauka i zdawanie egzaminów w stresie nie ma sensu, bo pochłania zdecydowanie za dużo energii.

Jak pozbyć stresu podczas testów i egzaminów? 6 prostych sposobów

  1. Zawsze podchodź do egzaminów w pierwszych terminach.

Najlepszym terminem zdawania egzaminu jest ZERÓWKA – nawet jeśli nie zdasz w tym terminie to nic się nie dzieje i zazwyczaj pytania na ZERÓWKACH są łatwiejsze.

2. Nigdy nie zdawaj egzaminów w ostatnim możliwym terminie!

Kiedy idziesz na ostatni termin możesz być wyryty na blachę, a świadomość tego, że to ostatni termin może realnie osłabiać Twoją pamięć.

3. Wysypiaj się!

Nie chodzi o spanie do skutku i do oporu, ale 7-8 godzin snu jest potrzebne do dobrego działania pamięci. W praktyce może się zdarzyć, że po wielu dniach i godzinach uczenia się zawalisz egzamin przez niewyspanie. Niewyspanie może znacznie ograniczyć zdolność przypominania sobie i wtedy już nie jest tak ważne jak długo się uczyłeś.

4. Ruszaj nie tylko głową!

Do zapamiętywania potrzebujemy dobrego dotlenienia. Generalnie rzecz biorąc do działania całego organizmu potrzebny jest tlen.  3 godziny ruchu w tygodniu to minimum ruchu, które  może zrównoważyć nawet zbyt poważne podejście do życia. Już 15 minut intensywnego wysiłku przed lub bezpośrednio po uczeniu się może spowodować 20% lepsze zapamiętanie materiału. Nie od dziś wiadomo, że regularnie występujące bodźce stresowe mogą się przyczyniać osłabienia zdolności intelektualnych. Nauka coraz częściej potwierdza, że dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne przyczynia się do rozwoju mózgu.

5. Żuj gumę przed egzaminami i w trakcie!

Żucie gumy zmniejsza stres podczas egzaminów. Badania pokazują też, że dzięki żuciu gumy możemy zwiększyć przepływ krwi w mózgu, przez co zwiększamy ilość docierającego do niego tlenu co korzystnie wpływa na zapamiętanie.

6. Cynamon obniża stres oksydacyjny 🙂

Już sam zapach cynamonu zmniejsza stres oksydacyjny. Co ciekawe najlepsze badania ma zapach jabłek z cynamonem – to przydatna informacja zwłaszcza jeśli jako rodzic chcesz pomóc swojemu dziecku w nauce.

W większości przypadków zamiast uczyć sposobów nauki, szkoła każe uczyć się innych rzeczy. Osoby które poznają metody efektywnej nauki decydują się czasem by całkowicie zmienić dotychczasowy system. Poznając nowe metody i rozwijając się możesz z każdym dniem ulepszać Twój własny system.

Jeśli chcesz sobie ułatwić naukę, tak aby stała się zabawą pozbądź się reszty reakcji stresowych i pozwól sobie działać z luzem – właśnie w takich momentach stajemy się najbardziej kreatywni. Spokój i koncentracja ułatwiają dostęp do pamięci.

BEZPŁATNY Mini Kurs Szybkiej Nauki

Przygotowałem dla Ciebie 7 częściowy poradnik wideo, z którego dowiesz się między innymi jak zwiększyć prędkość czytania i szybciej uczyć się języków obcych.
Materiał wysyłam na maila przez najbliższe 7 dni.

You have Successfully Subscribed!