...

Kontakt

Rafał Wieszczycki

Trener Szybkiego Czytania i Efektywnej Nauki

kom. 511 194 818

biuro@kursszybkiegoczytania.pl

 

Właścicielem strony jest:

Szkolenia i Usługi Kreatywne, Rafał Wieszczycki

ul Baleya 4/2
02-132 Warszawa

NIP 838 172 80 78 | REGON: 141133246

Zwyczaje Geniuszów – nawyki usprawnią Twój mózg!

Zwyczaje Geniuszów – nawyki usprawnią Twój mózg!

Poznaj Zwyczaje Geniuszów!

Polepsz pamięć i koncentrację za pomocą kilku drobnych nawyków

Zwyczaje Geniuszów są jak LifeHacki. Oprócz ćwiczenia technik pamięciowych, szybkiego czytania, czy koncentracji warto zdawać sobie, że czasem proste nawyki mogą nam ułatwić życie. Niektóre zwyczaje, które mogą zwiększać lub zmniejszać naszą kreatywność, produktywność. Oto niektóre z nich:

Estragon – Postaw sobie w pokoju, w którym się uczysz doniczkę z estragonem – w wielu korporacjach i większych firmach jest stosowany. Zapach estragonu zwiększa koncentrację. Badania potwierdziły, że olejek aromatyczny z estragonu zwiększa umiejętność koncentracji i szybkość podejmowania decyzji. Zapach estragonu w Twoim miejscu nauki, czy pracy działa korzystnie na mózg. Zwiększa szybkość procesów myślowych, między innymi takich jak zapamiętywanie. Przyprawa używana w kuchni ułatwi Ci Uczenie się bez żadnego dodatkowego wysiłku. Nawet nie musisz jej jeść – wystarczy kiedy stoi przy biurku i pachnie. Zwyczaje geniuszów to czasem upodobanie dla jakiegoś szczególnego zapachu.

Czy żucie gumy to nowe zwyczaje geniuszów?

Guma do żucia – nie wiem czy lubisz żuć gumę, ale jeśli tak to prawdopodobnie Cię zaskoczę. Guma tak bardzo nie z nielubiana przez nauczycieli w szkole, czy też wykładowców… Okazuje się że kiedy żujemy gumę podczas uczenia się zapamiętujemy lepiej. Jesteśmy lepiej skoncentrowani, a co najciekawsze odczuwamy dużo mniej stresu podczas egzaminów.

Udowodniono, że podczas żucia gumy ruchy wykonywane żuchwą, sprzyjają dodatkowemu dotlenieniu mózgu, które jest przydatne podczas nauki.

Kreatywny umysł daje nieskończone możliwości. Moim zdaniem jednym z ciekawszych pomysłów zakresie użycia gumy do żucia jest wybranie określonego smaku do każdego z przedmiotów, którymi się w danym momencie zajmujesz. Zasługiwało by to na miano “osobliwe zwyczaje geniuszów”. Wzrost wydajności mózgu podczas żucia gumy naukowcy uzasadnili tym , że ruch żuchwy zwiększa dopływ krwi do mózgu i zwiększa zaopatrzenie mózgu w tlen.

 

Obok gumy do żucia pojawia się temat smaków i zapachów które mogą być przydatne przy zapamiętywaniu. Smak jednej przyprawy, którą najprawdopodobniej posiadasz już w domu, może okazać się przydatny kiedy masz zły humor. Kiedy nie masz odpowiedniego nastroju do nauki. Badania pokazały, że już sam zapach Cynamonu potrafi przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu. Jest on jednym z podstawowych czynników wpływających na uszkodzenia neuronów. Jednym słowem stres utrudnia zapamiętywanie, a już sam zapach cynamonu potrafi wyrównać poziom neuroprzekaźników. Może on przywrócić pewnego rodzaju homeostazę układu nerwowego. Co ciekawe te same badania pokazały, że najfajniejsze efekty daje połączenie jabłka z cynamonem, dlatego polecam Ci jabłko z cynamonem jako element codziennej diety, w czasie kiedy potrzebujesz zwiększyć swoje możliwości w zakresie uczenia się. Takie kulinarne zwyczaje geniuszów.

Mmm idzie ku dobremu 😉

Niestety nie wszystkie moje rady będą tak miłe i przyjemne jak ta z cynamonem, żucie gumy czy wąchanie sobie estragonu, bo tak naprawdę swój własny rozwój czasem jednak warto łączyć z delikatnym wysiłkiem, wtedy rozwijasz się po prostu szybciej, ale zanim o tym jaki to wysiłek weźmy pod lupę tegorocznego maturzystę, który poświęca dużą ilość czasu na naukę. Przeważnie jego przyzwyczajenia są trochę inne niż zwyczaje geniuszów.

Nawarstwienie złych nawyków?

Przeważnie rzadko kiedy ma czas na to, żeby spotkać się ze znajomymi, elementem jego codziennego rytuału jest nauka do późnych godzin nocnych przerywana choćby Facebookiem YouTube i SMS-ami i Snapchatem oraz słuchaniem muzyki. Oczywiście każdy układa sobie sposób uczenia się tak by dać radę, żeby czas który poświęca na naukę nie był zmarnowany. Każdy chciałby wykorzystać swój czas dobrze i każdy robi to najlepiej jak potrafi.

W trzeciej klasie liceum wiele takich osób nie ma już w ogóle czasu na nic innego tylko na powtórki. Nie poświęcają czasu na zbędne sporty, nie zastanawiają się za bardzo na tym co jedzą, zalewają kawą do pełna i kują. Zwyczaje geniuszów w większości nie pozwoliły by na takie podejście do sprawy. Z drugiej strony są osoby, które w tym czasie zamiast uczyć się po prostu imprezują i spotykają się ze znajomymi i często podobne efekty do tych, którzy kuli cały czas. Ma to mniejsze przełożenie na późniejsze posiadanie wiedzy. Ich systematyczni koledzy przyswoili i będą pamiętali dużo, dużo dłużej niż ci którzy uczyli się w ostatnim momencie. Ta druga grupa grupa osób, które uczą się na ostatni moment, które przeważnie nie poświęcają czasu na naukę zbyt długo, uczy się w ostatnim momencie. W klasie maturalnej znajduje dużo więcej czasu na imprezy, czy spotykanie się ze znajomymi.

Jak wygląda podzielność uwagi i kiedy może działać?

Ciekawą rzeczą jest pojemność naszej uwagi i naszej pamięci które jest wyraźnie zależna od tego jak czujemy się w danym momencie. Osoba, która jest w danym momencie przemęczona w jednej chwili jest w stanie prowadzić 3 procesy myślowe w tym samym czasie. Ta sama osoba przy swojej normalnej wydolności jest stanie prowadzić około 5 takich procesów w tym samym czasie, a w stanie maksymalnej koncentracji natężenia uwagi i przy dobrych warunkach otoczenia jest w stanie prowadzić siedem procesów myślowych jednocześnie.

Czy przypadkiem nie wygląda na to, że zmęczenie będzie utrudnia zapamiętywanie?

Pamiętam, że kiedy chodziłem do liceum, czy na studia mowa o regularnym uczeniu się była dla mnie totalną abstrakcją. Pojawiała się potrzeba przyswojenia bardzo dużej ilości materiału i wtedy zazwyczaj zawalałem noce, a i zazwyczaj to było kilka nocy z rzędu. Później była przerwa – mniej klasówek, a później znowu zaczynały się maratony. Dużo kartkówek sprawdzianów i wtedy zazwyczaj zarywałem noce. Gdybym wtedy wiedział, że przez głupie niewyspanie jestem w stanie prowadzić dwa razy mniej procesów myślowych w tym samym czasie, czyli zapamiętuję dwa razy mniej informacji, a dodatkowo że np. drobna ilość ruchu fizycznego nie będzie zwykłą stratą czasu na przyjemności tylko podniesie możliwości skorzystałbym z informacji i nie męczył bym się aż tyle.

Czasami zwyczaje geniuszów są prostsze niż się spodziewasz.

Zobacz że nie trzeba szczególnie zastanawiać się jak się uczyć, nie trzeba żadnych magicznych technik:

Sen – Wystarczy tak na dobrą sprawę, że porządnie rozplanujesz swój dzień i zadbasz o te 7 – 8 h snu na dobę, żeby być rzeczywiście wyspanym.
Zwyczaje Geniuszów – Ruch

Dobre natlenienie organizmu – ruch jest ważny w trakcie uczenia się. Nie chodzi o bardzo intensywne treningi – czasem wystarczy, że wyjdziesz na krótki spacer.

To właśnie krótki spacer może spowodować, że będziesz dużo bardziej wydajny. Zwyczaje Geniuszów często wiązały się z nietypową dla zwykłych ludzi aktywnością. W trakcie swojej pracy wielu geniuszów robiło sobie przerwy, na krótki spacer. Jest potwierdzone naukowo, że nawet niewielka aktywność fizyczna sprzyja ukrwieniu mózgu.

Wygląda na to, że tworząc odpowiednie warunki do uczenia się, nawet takie, które pozornie nie mają żadnego związku z nauką, możesz poprawić swoją pamięć i koncentrację. Dzięki temu zaoszczędzisz około połowy czasu na bezsensowne powtarzanie materiału, a efekty będą zaskakująco dobre.

Sport jako wsparcie mózgu

Podczas badania dano uczestnikom 90 obrazów do zapamiętania i podzielono ich na dwie grupy dwie grupy. Po zapamiętywaniu wykonywali ćwiczenie unoszenia nóg na maszynie do ćwiczeń. Jedna grupa ćwiczyła naprawdę na obciążeniach dobranych na granicy ich możliwości, a druga że siedziała na maszynie do ćwiczeń, która sama za nich wykonywała ruchy. Wszyscy wykonali zaledwie 50 powtórzeń, a efekty jakie to dało były zaskakujące.

Po dwóch dniach zbadano efekty zapamiętywania i uczestnicy badania dostali listę 180 obrazów, z których mieli wybrać te, które zapamiętali podczas testu. W grupie osób ćwiczących z obciążeniem zapamiętali średnio 6/10 obrazków, podczas gdy grupa, za którą ćwiczyła maszyna pamiętał średnio 5/10.

Jak pobudzić produkcję nowych komórek nerwowych?

Najnowsze badania neurogenezy pokazują, że godzina ruchu trzy razy w tygodniu może w znacznym stopniu zintensyfikować ten proces.

Nie jest to wielka nowość, ale informacja ta jest moim zdaniem szczególnie cenna kiedy mało się ruszasz i dużo uczysz. Zwróć uwagę wystarczy, że przed nauką znajdziesz czas na przykład na godzinę twojego ulubionego sportu, a uczenie się będzie dużo bardziej efektywne.

Jeśli np. pomiędzy godzinami w których się uczysz zrobisz sobie dłuższą przerwę na to żeby przez 45 min jeździć na rowerze informacje, których nauczysz się tego dnia przyswoisz dużo dokładniej i szybciej, będziesz je też dłużej pamiętał.

Dzięki prostym ćwiczeniom fizycznym osoby, które uczą się w ostatnim momencie będą pamiętały dużo lepiej. Osoby, które uczą się systematycznie nie będą musiały, aż tak dużo powtarzać. Ponieważ po dwóch dniach od nauczenia się będą miały dużo lepsze zapamiętywanie niż bez dodatkowego ruchu. Zwyczaje Geniuszów to czasami drobne rzeczy składające się na wielki sukces. Czasem powtórka zrobiona dwa dni po nauczeniu się może zastąpić dwa dni uczenia się bez przerwy.

Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć aktywność fizyczną polecam zacząć od

Burn It by Niedobylska lub innych treningów dostępnych na youtube.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.