...

Kontakt

Rafał Wieszczycki

Trener Szybkiego Czytania i Efektywnej Nauki

kom. 511 194 818

biuro@kursszybkiegoczytania.pl

 

Właścicielem strony jest:

Szkolenia i Usługi Kreatywne, Rafał Wieszczycki

ul Baleya 4/2
02-132 Warszawa

NIP 838 172 80 78 | REGON: 141133246

Czy czytanie selektywne z prędkością 4000 słów na minutę ma sens?

Czytanie selektywne, czyli jak z książki „odlać wodę” i wziąć to co Cię naprawdę interesuje…

By przekonać się jak w praktyce może wyglądać czytanie selektywne, czyli najszybszy z wariantów szybkiego czytania zobacz film z programu The Brain – Genialny Umysł,

Czy czytanie z prędkością 4000 słów na minutę jest w ogóle możliwe?

Ludzie często pytają z zaciekawieniem „Jak to możliwe by w ciągu dwóch godzin przeczytać kilka książek jedna po drugiej?”

Jak zwykle wygląda czytanie i dlaczego czytanie selektywne miewa większy sens?

Normalnie 250 stron to kilka godzin czytania i często zdarza się, że trzeba dzielić książkę na kilka podejść.czytanie selektywne

Okazuje się, że osoby czytające normalnymi sposobami zazwyczaj mają zrozumienie na dość niskim poziomie. Kiedy je badano okazało się ,że średnie zrozumienie czytanego tekstu to zwykle 20 – 25%. Jeśli zastanowisz się konkretnie nad tym czego chcesz dowiadywać się z książek okazuje się, że zazwyczaj bardziej zwracamy uwagę na konkretnych bohaterów, zdarzenia, czy konkretne informacje. Rzadko kiedy interesują nas opisy otoczenia stanowiącego tło. Takie informacje rzadko zapadają w pamięci na długo. Czytanie selektywne opiera się o założenie, że przy odpowiednim poszerzeniu uwagi jesteś w stanie wyciągnąć z książki to co najważniejsze. Można czytać w taki sposób by lepiej pamiętać z książki to co uważasz za ważne lub ciekawe.

Ktoś mógł by powiedzieć: „no tak, tylko większość osób twierdzi że żeby wyciągnąć z książki te najważniejsze informacje trzeba przeczytać ją całą wolno i słowo po słowie – nawet nauczyciele w szkołach tak uczą…”

Czy nie możemy wyciągnąć z książki tego co istotne poprzez czytanie wybiórcze?

Nauczyciele zawsze muszą dostosować swój przekaz do najmniej inteligentnych jednostek w grupie. Czytanie selektywne wymaga myślenia i dlatego nie każdy może je opanować. 

Na co dzień robisz wiele różnych rzeczy – części poświęcasz wiele uwagi, części mniej. Po całym dniu zazwyczaj zapamiętujemy z niego świadomie tylko najważniejsze zdarzenia. Nie musisz pamiętać dokładnie jak myłeś zęby 2 tygodnie temu w czwartek, ani jakie śniadanie jadłeś 3 dni temu. Możesz sobie przypomnieć, natomiast nie jest to informacja, która w Twojej głowie jest zawsze gotowa do użycia.

Podobnie jest podczas czytania selektywnego. Na początku wyznaczasz jakie informacje są dla Ciebie ważne.
Kiedy wiesz jakich informacji poszukujesz możesz czytać z naprawdę ogromnymi prędkościami, czytając bardzo szybko tam gdzie tekst jest mniej treściwy i zagłębiając się lekko w ważniejszych częściach tekstu. Kiedy nauczysz się stosowania tej techniki czytanie z najszybszymi możliwymi prędkościami stanie w zasięgu Twojej ręki. Ważne też by rozgraniczyć czytanie selektywne i czytanie fotograficzne, bo ten drugi styl jest dość dziwny.

Mózg jak komputer?

Według neurobiologów mózg jest w stanie przyjmować do 10 Mb na sekundę, a zdolności naszego “procesora” szacowane są na 400-500 Hz, co oznacza, że nigdy nie zwracamy uwagi na wszystkie szczegóły.

To jak z podpięciem się do Internetu. Kiedy się do niego podłączasz chcesz ściągnąć tylko takie dane, które Cię interesują lub których po prostu potrzebujesz. Kiedy przestajesz ściągać niepotrzebne dane automatycznie zwiększa się prędkość pobierania danych, które są dla Ciebie ważne.
No tak, tylko że kiedy mówimy o zwiększaniu transferu połączenia internetowego to kosztuje dodatkowo i jest związane ze stałym wydatkiem.

Kiedy mówimy o szybkiej nauce zawsze możesz zwiększyć swoją prędkość korzystając z odpowiednich narzędzi.

Jakie to narzędzia?

Często spotykam osoby, które podczas szkolenia z szybkiej nauki znacznie zwiększyły prędkość czytania ze zrozumieniem, a miesiąc po szkoleniu czytały ponad 10 razy szybciej niż przed. Materiał na którym pracujemy podczas warsztatów jest ogromny. Każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Oczywiście różnych strategii używa się podczas czytania różnych tekstów.

Zobacz też artykuł Jak to wszystko przeczytać i nie zwariować?

Jeśli zainteresowałem Cię szybkim czytaniem już teraz polecam Ci robienie przeglądów książki przed jej czytaniem. Zwiększaj prędkość podczas czytania w momentach, które są mniej ważne lub kiedy tracisz uważność. W momentach, które są ważne możesz się lekko zagłębiać, cały czas pilnując swojej prędkości czytania. Dzięki temu zaczniesz czytać wiele razy szybciej z dobrym zapamiętywaniem i przyjemnością z czytania.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.