Ciągły nadmiar informacji vs Szybkie Czytanie, czyli jak wiedzieć wszystko i nie zwariować?
Nadmiar informacji to plaga XXI wieku
Czy da się wiedzieć wszystko w każdej dziedzinie?
Z jednej strony nadmiar informacji, a z drugiej ogromny dostęp do wiedzy… W dzisiejszych czasach mamy bardzo łatwy dostęp do ogromnej ilości wartościowej wiedzy z różnych dziedzin. Codziennie przetwarzamy ponad 100 razy więcej informacji niż musieli przetwarzać ludzie na początku XX wieku w swoim codziennym życiu. W natłoku informacji, gdzie ciężko ocenić na pierwszy rzut oka, która informacja jest wartościowa zadanie nie jest łatwe. Dziś nie tylko każdy może napisać książkę… Co gorsza idzie odnieść wrażenie, że każdy je pisze. Nawet w tematyce związanej z zarządzaniem i biznesem, czy szeroko pojętym rozwoje osobistym często zdarzają się książki, które nie wnoszą wiele wartościowych informacji. W sumie nie każda książka musi wnosić jakąś rewolucję, ale czasem chcemy nauczyć się czegoś konkretnego.
Czy to prawda że szybkie czytanie w biznesie jest jedynym sposobem na to by być na bieżąco?
Prowadząc firmę musisz wiedzieć wszystko, a często jeszcze więcej. W dzisiejszych czasach nawet by prowadzić bloga, czy kanał na Youtube potrzeba dużo wiedzy. Wiedzy na każdy temat ciągle przybywa. Nawet w jednoosobowej działalności musisz być własnym marketingowcem, telemarketerem, administratorem Facebooka, fotografem i modelką na Instagramie, specem od reklamy wizualnej, a często webmasterem, księgową i obsługą klienta.
Nadmiar informacji bywa przygniatający
Kiedy to wszystko ogarnąć jeśli ciężko nadążyć z codziennymi obowiązkami?
Przychodzi mi do głowy “4-godzinny tydzień pracy” Tima Ferrissa. Wiele rzeczy w codziennej pracy da się zautomatyzować, by robić je łatwiej i szybciej. Tylko właśnie – kiedy znaleźć czas na zdobywanie nowych umiejętności?
Szybkie czytanie w Biznesie? – uczymy się całe życie, a często okazuje się, że najwięcej już po ukończeniu szkoły, czy studiów.
Prezesi z pamięcią fotograficzną nie zdarzają się często. Czytanie w tempie przewracania kartek jest jednak umiejętnością, którą opanowuje wielu biznesmenów, czy prawników czasem nawet nieświadomie. Co ciekawe nieraz się zdarza, że prawnik czytający niemalże w tempie kartkowania ustawy i dokumenty zupełnie inaczej czyta książki dla przyjemności.
W zasadzie najważniejszą umiejętnością profesjonalistów jest czytanie selektywne.
Gdybym czytał w normalnym tempie prawdopodobnie ominął bym moje ulubione książki. Niektórych nie wziął bym nawet do ręki. “Sekretne życie drzew” czytane w normalnym tempie prawdopodobnie zabiło by moją uwagę i cierpliwość, a dzięki szybkiemu czytaniu jest moją ukochaną książką, którą przeczytałem w niecałe 1,5 godziny w samolocie.
Jednak dziś bardziej w wymiarze biznesowym i rozwoju zawodowego…
Zauważ ile pieniędzy płacisz za brak wiedzy. Płacąc np. za usługi takie jak pozycjonowanie firmom, które robią w zamian naprawdę niewiele. Za strony internetowe ludziom, których pracę lepiej mógłbyś wykonać sam, gdybyś dowiedział się trochę więcej. Czasem decydujemy się na współpracę ze specjalistą, żeby nie musieć się zagłębiać w niektóre tematy. Niestety nigdy nie jest tak, że możemy nic w danym temacie nie wiedzieć. Do dobrego zarządzania potrzebna jest szeroka wiedza choćby o tym na czym polega praca każdego z pracowników.
Szybkie czytanie to dobry wstęp do tego by wiedzieć więcej i by w całym tym natłoku informacji nie dać się zbić z tropu. Warto jednak pamiętać przy tym o treningu koncentracji i pamięci. Wielu technik można nauczyć się samemu w internecie lub z książek. Polecam Ci książkę “Włam się do mózgu” Radka Kotarskiego z Polimatów – jest w niej dużo ciekawych technik od których możesz rozpocząć swoja przygodę z szybką nauką.
Jeśli jednak zależy Ci na szybkich i konkretnych efektach treningu zajrzyj do terminarza i wybierz kurs, albo umów się ze mną na spotkania indywidualne.