...

Kontakt

Rafał Wieszczycki

Trener Szybkiego Czytania i Efektywnej Nauki

kom. 511 194 818

biuro@kursszybkiegoczytania.pl

 

Właścicielem strony jest:

Szkolenia i Usługi Kreatywne, Rafał Wieszczycki

ul Baleya 4/2
02-132 Warszawa

NIP 838 172 80 78 | REGON: 141133246

Techniki Szybkiego Czytania – Trzy Strategie, Dzięki Którym Polubisz Czytanie

Techniki Szybkiego Czytania To Początek Skutecznego Uczenia Się

Jeśli wolisz szybką akcję od powolnego czytania, podczas którego i tak myślisz o czym innym techniki szybkiego czytania okażą się dla Ciebie niezastąpioną strategią. Nikt nie ma ochoty na nudę! Wolne czytanie to strata czasu, zwłaszcza dziś, kiedy tak bardzo brakuje nam czasu.techniki szybkiego czytania

Co by było gdyby tak zacząć czytać w tempie w którym myślisz?

Dla wielu osób czytanie jest pasją i możliwością przeżywania niesamowitych przygód bez wychodzenia z domu. Dzięki czytaniu, możesz spędzić czas z ludźmi, których nie mógłbyś się spotkać w rzeczywistości, a także odwiedzić niesamowite światy fantazji. Jednak dla tych, którzy czytają wolno, ta przyjemność może stać się udręką. Ale dlaczego tak się dzieje?

Nie oszukujmy się! Kiedy czytasz wolno czytanie nie tylko nie jest pasjonujące, ale wręcz może człowieka zanudzić na śmierć! Tracimy wtedy uwagę, co chwilę się rozpraszamy. W ten sposób “przyjemność z czytania” brzmi wręcz dziwnie. To w ogóle nie pomaga w uczeniu się, a tylko wydłuża czas przygotowań do egzaminów, czy klasówek.

Szybkie czytanie interesujące strategie, których opanowanie może dawać wiele satysfakcji. Techniki szybkiego czytania takie jak skimming, skaning i chunking, które pozwalają nam przyspieszyć przetwarzanie informacji wymagają jednak przejścia regularnego treningu. Efektywne czytanie to także umiejętność wyboru odpowiedniej strategii  w zależności od celu, czy to integralnego zrozumienia treści, szybkiego czytania i wyobrażania sobie treści, czy selektywnego odsiewania istotnych szczegółów.

Jeśli wolne czytanie Cię męczy, a przeczytanie jednej strony zajmuje Ci godzinę, to czas na zmianę podejścia!

Korzystając z pomysłów zawartych w dalszej części artykułu i w filmie poniżej możesz zacząć czytać trochę szybciej, ale po prawdziwym treningu zaczniesz czytać naprawdę o wiele szybciej. Uczenie się samemu nigdy nie jest tak efektywne jak skorzystanie z pomocy kogoś kto zajmuje się tym od lat!

Kiedyś też czytałem zbyt wolno, by czytać cokolwiek dla przyjemności, a przez to nauka zajmowała mi bardzo dużo czasu. Szukałem odpowiedzi na pytanie Jak się uczyć szybciej i właśnie dlatego zacząłem ćwiczyć szybkie czytanie. Wtedy jeszcze nie miałem pojęcia jak wiele zmieni to w moim życiu.

Dlaczego osoby wolno czytające nie lubią czytać?

Przy wolnym czytaniu bardzo łatwo zacząć myśleć o czymś innym i całkowicie stracić wątek, a przez to czytanie zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż powinno!

Zanim zdecydujesz się na kurs możesz poznać trzy kluczowe techniki szybkiego czytania, które pomogą Ci Zacząć Twoją przygodę z szybkim czytaniem.

Chcesz czytać szybciej – te trzy techniki szybkiego czytania Ci to ułatwią:

1. Czytaj ze wskaźnikiem!

Badania wyraźnie pokazują, że czytanie ze wskaźnikiem pomaga przyspieszyć prędkość czytania średnio o 30% bez dodatkowych ćwiczeń.  Wystarczy wziąć do ręki ołówek, długopis lub dłuższą wykałaczkę by pokazywać sobie tekst. To prosty sposób by przestać gubić linijki i zachować lepszą koncentrację podczas czytania.

2. Rozruszaj oczy!

Pamiętam, że kiedy byłem na moim pierwszym w życiu kursie szybkiego czytania na początku przed czytaniem robiliśmy około 5 minut ćwiczeń na wzrok. Bez poruszania głową patrzyliśmy to w lewo, to w prawo, w górę i w dół. Można zdecydowanie prościej! Prostym i efektywnym sposobem na rozruszanie oczu, a zarazem podniesienie koncentracji są leniwe ósemki z kinezjologii edukacyjnej.

Leniwe ósemki dla oczu – trzymaj kciuk na wysokości oka w linii środkowej ciała na odległości łokcia. Trzymaj głowę nieruchomo, ale luźno i poruszaj oczami śledząc kciuk. Zakreślaj kciukiem kształt leżącej na boku ósemki – tak jakbyś rysował ogromne okulary. Tak kontynuuj równym płynnym ruchem przynajmniej 3 x każdą ręką. Potem złóż obie ręce razem i zakreślając ósemki obserwuj złożone kciuki wykonując wzór leniwej ósemki. Koncentrujemy się na ruchu oczu i poprawie koordynacji ręka – oko i oko – ręka.

3. Turbo!!!

Konkretnie proponuję Odwrócone Turbo, dzięki któremu zaczniesz czytać nawet 2 razy szybciej.

Przez 2 minuty trzymaj książkę do góry nogami. Przechodząc przez kolejne strony w tempie 5 sekund na stronę postaraj się rozpoznawać jak najwięcej pojedynczych słów.

Przez kolejne 2 minuty trzymaj książkę normalnie. Przechodząc przez kolejne strony w tempie 5 sekund na stronę rozpoznawaj jak najwięcej  słów – teraz będzie o wiele łatwiej niż do góry nogami, ale daj z siebie wszystko.

Po tych kolejnych 2 minutach zacznij zwalniać do tempa czytania komfortowego.

Jeśli zastosowałeś powyższe techniki szybkiego czytania i zrobisz test tempa czytania prawdopodobnie okaże się, że już teraz czytasz szybciej. Zapraszam Cię także na darmowy kurs szybkiego czytania w formie nagrania video.

Czytanie dla jednych jest niesamowitą pasją, która daje możliwość przeżywania przygód, dla innych jest ucieczką od rzeczywistości, przez co nie mogą przestać czytać. Inni z kolei nie czytają w ogóle, a często nawet nie mają książki w domu. W USA zdarza się nawet, że dorośli ludzie nie są w stanie podać z pamięci nazwy jakiejkolwiek książki – Zobaczcie sami!

 

Obraz amerykańskeigo społeczeństwa w tym filmie jest dość realistyczny, co potwierdzają raporty o czytelnictwie. Jeżeli zależy Ci na konkretnych efektach i nie masz czasu na samodzielny trening zapraszam Cię do terminarza szkoleń, gdzie znajdziesz propozycje aktualnie prowadzonych przeze mnie kursów.

Dobrej zabawy!

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.