Jak czytać w lepszej koncentracji?
Jak czytać kiedy to takie nudne?
Szybkie czytanie – alternatywa dla tych, którzy nie lubią czytać!
Zastanawiasz się jak czytać bardziej efektywnie? Zacznijmy od tego, że jeśli jesteś miłośnikiem czytania to nie jest artykuł przeznaczony dla Ciebie. Ten artykuł jest zdecydowanie bardziej dla tych, którzy lubią mieć dużą wiedzę, a totalnie nie mają czasu na to, żeby ją zdobywać w wolnym tempie.
Kojarzysz sytuację w której interesowała Cię książka, ale kiedy zobaczyłeś jaka jest gruba to przestałeś się nią interesować?
Dla mnie świetnym przykładem jest żywienie domowego zwierzaka, które mnie wybitnie nie interesuje. Jest to wiedza, którą zgłębiłem z obowiązku, dbałości i rozsądku, ale nie z zainteresowania. Szczerze mówiąc jest wiele mało porywających tematów, w których dobrze było by mieć cokolwiek szerszą wiedzę. Właśnie takim tematom mają służyć najszybsze sposoby czytania.
Kiedy temat, ani sposób podania informacji Cię nie porywa czytanie zazwyczaj idzie naprawdę opornie, a koncentracja jest rozwiewana przez nasze własne myśli. Wolne przyjmowania informacji usypia naszą czujność i powoduje, że odkładamy sprawę na później.
Jak czytać by nie zwariować od nadmiaru informacji?
Poloniści analizują zdania i skupiają się na pięknie języka – profesjonaliści czytając pozyskują informacje i poszerzają wiedzą.
Wyobraź sobie jednak, że nawet najnudniejsze książki można naprawdę szybko przetrząsać w poszukiwaniu informacji i właśnie taką rolę pełnią najszybsze metody czytania. To właśnie czytanie aktywne i funkcjonalne.
Czasem lepiej na szybko przerzucić kilka książek w danym temacie i złapać szersze spojrzenie niż przeczytać zwykły artykuł, czy utknąć na zbyt dokładnym czytaniu jednej książki. Nie sposób polegać na jednym źródle wiedzy. W tak ciekawych czasach jak dziś trzeba mieć szersze spojrzenie i właśnie temu ma przede wszystkim mają służyć najszybsze sposoby czytania.
Dla tych, którzy nie lubią zbyt wiele czytać potrzebna jest strategia, która pomaga łatwiej pobierać informacje.
Jest też dobra informacja, dla tych, którzy lubią czytać. Dzięki ćwiczeniu najszybszych metod czytania wzrasta także tempo stylów, których używamy przy czytaniu dla przyjemności.
Podobnie jest w każdym sporcie. Jeżeli poćwiczysz pływanie sportowe przez jakiś czas to będzie Ci się lepiej pływać rekreacyjnie. Jeśli podnosisz coraz większe ciężary, to poprzednie robią się lekkie. Jeżeli zastanowisz się jak czytać, by się nie nudzić to okazuje się, że to też można wyćwiczyć.
Podstawy treningu szybkiego czytania możesz poznać chociażby oglądając mój Mini Kurs szybkiego czytania za darmo. Ten filmik to tylko początek. Wyobraź sobie ile możesz zyskać podczas kursu na żywo.
Nauka potrafi być fascynująca – Twój mózg zawsze jest fascynujący!